fastryganowy

Alkohol w ciąży: Skala niewiedzy jest uderzająca

O tym, jakie zagrożenia niesie alkohol w ciąży i czym jest FAS, opowiada specjalista psychologii klinicznej Iwona Palicka z poznańskiej filii Fundacji Fastryga.

 Co grozi dzieciom kobiet, które sięgają po alkohol będąc w ciąży?toyoung

Iwona Palicka: Dzieci po prenatalnej ekspozycji na alkohol są często diagnozowane jako nadpobudliwe, autystyczne bądź nieharmonijnie rozwijające się. Małe dzieci z FAS są pobudzone, mają trudności z jedzeniem, są nadwrażliwe na bodźce, mają zbyt duże lub małe napięcie mięśniowe, czyli cierpią na hipertonię lub hipotonię. Później, w okresie szkolnym, doświadczają wielu trudności w nauce oraz problemów w grupie rówieśniczej, często doświadczają wykluczenia niej. Z kolei w wieku dorosłym osoby te mają trudności ze znalezieniem i utrzymaniem pracy, popadają w konflikty z prawem, mają skłonność do uzależnień, najczęściej od alkoholu. 

A czym właściwie jest FAS?

Iwona Palicka: FAS, czyli Fetal Alkohol Syndrome – płodowy zespół alkoholowy, jest częścią FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorders – spektrum poalkoholowych wrodzonych zaburzeń rozwojowych), które obok zespołu Aspergera, ADHD czy autyzmu uznawane są za tak zwane ukryte niepełnosprawności, w których dominującym problemem są zaburzenia myślenia i zachowania. FAS to nie tylko charakterystyczne cechy dysmorfii twarzy i zaburzenia rozwoju organów wewnętrznych, ale przede wszystkim zmiany strukturalne i neurochemiczne mózgu.

Czy w Polsce stanowi to duży problem?

Iwona Palicka: Według oficjalnych danych na FAS w Polsce cierpi troje na tysiąc urodzonych dzieci, co znaczy, że rocznie rodzi się 9 tys. dzieci z płodowym zespołem alkoholowym. Jak na tle kraju wypada pod tym względem nasz region? Iwona Palicka: Badania Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wskazują, że rozpowszechnienie picia alkoholu w ciąży określa się w Wielkopolsce na 16%.

Może bierze się to stąd, że krąży wiele mitów dotyczących picia alkoholu w ciąży. Jedne mówią, że niewielkie ilości nie mogą zaszkodzić dziecku, inne że w ciąży można pić czerwone wino, jeszcze kolejne, że bezwzględna wstrzemięźliwość jest w konieczna tylko w I trymestrze. Czy jest w nich chociaż ziarno prawdy?

Iwona Palicka: Oficjalne i aktualne stanowisko lekarzy ginekologów brzmi: „zero alkoholu w ciąży". Jak tłumaczył profesor Romuald Dębski, dawka alkoholu bezpieczna dla jednego dziecka, dla innego może okazać się bardzo szkodliwa. 

Wykorzenić podobne mity mają takie inicjatywy jak obchodzony we wtorek Światowy Dzień FAS i rozpoczęta przy tej okazji kampania „Too Young to Drink" uświadamiająca ryzyko z jakim wiąże się alkohol w ciąży.

Iwona Palicka: Tak, w naszym społeczeństwie uderzająca jest skala niewiedzy na temat konsekwencji, z jakimi wiąże się spożywanie alkoholu w czasie ciąży. Należy podkreślić, że zespół FAS to nie tylko objawy fizyczne – charakterystyczne zniekształcenia twarzy i zahamowanie wzrostu – ale także z zaburzeniami poznawczymi i społecznymi – problemami z ukończeniem szkoły, znalezieniem pracy, a także większymi skłonnościami do wpadania w środowisko przestępcze. Ryzyka tych wszystkich zaburzeń powinny być świadome zarówno kobiety w ciąży jak i ich otoczenie. A gdzie z Poznaniu mogą udać się kobiety, chcące dowiedzieć się więcej o zagrożeniach związanych z piciem alkoholu w czasie ciąży? Iwona Palicka: W Poznaniu znajduje się filia Fundacji Fastryga, zajmującej się propagowaniem działań na rzecz osób, które w okresie rozwoju płodowego doznały zaburzeń rozwojowych spowodowanych alkoholem. Natomiast pomoc w zakresie diagnozy i terapii można uzyskać odpłatnie w Centrum Stymulacji Rozwoju Dziecka. Planujemy również uruchomienie specjalistycznej poradni FAS, z której będzie można skorzystać w ramach NFZ, co będzie możliwe po zmianie koszyka świadczeń gwarantowanych przez Ministra Zdrowia.

Żródło: Głos Wielkopolski


Ostatnio na stronie...

 

Zapisz się na Fastrygowy Newsletter

Zostaw nam swój adres e-mail, a będziemy informować Cię na bieżąco o naszych wydarzeniach i działaniach!

Fundacja Fastryga

ul. Rybnicka 28B

44-266 Świerklany 

 

KRS: 0000351830

NIP: 6462884108
REGON: 241544549

 

Numer konta:

Alior Bank 

09 2490 0005 0000 4530 1682 2921 PLN

Szukaj na stronie

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej o ciasteczkach