fastryganowy

PORADNIA LECZENIA TRAUMY

W leczeniu traumy posługujemy się somatyczną metodą Somatic Experiencing. Jesteśmy jednym z kilku ośrodków w Polsce pracujących tą metodą.

Somatic Experiencing (Doświadczenie Somatyczne)

Metodę leczenia traumy Somatic Experiencing® (SE™) rozwinął Peter A. Levine. Levine oparł się na obserwacji dzikich zwierząt, które żyjąc w ciągłym zagrożeniu są w stanie skutecznie zdrowieć dzięki fizycznemu uwonieniu energii, którą kumulują podczas stresującego wydarzenia. Ludzie często pomijają te naturalne możliwości regulowania układu nerwowego z powodu uczucia wstydu, osądzających myśli lub lęku. Dzięki metodzie Somatic Experiencing (Doświadczenie Somatyczne) możliwa jest pomoc w dotarciu do miejca, w którym człowiek „utknął" podczas traumatycznego wydarzenia.

Autonomiczny Układ Nerwowy (AUN) składa się ze współczulnego, przywspółczulnego układu nerwowego oraz jelitowego układu nerwowego (ENS). Pobudzany jest do działania w sytuacji zagrożenia i odpowiada za reakcje walki, ucieczki i zamarcia. Choć sam w sobie ma zdolności autoregulacyjne, to może rozregulować się, zwłaszcza,  gdy ograniczona jest możliwość reakcji na traumę. W efekcie ciało stale reaguje w taki sposób, jakby nadal znajdowało się w sytuacji zagrożenia. Terapia somatyczna (SE) opiera się na założeniu, że negatywne symptomy traumy takie jak lęk, nadpobudliwość, agresja i wstyd są skutkiem uniemożliwienia ciału pełnej integracji traumatycznego zdarzenia.
Chociaż wielu ludzi po traumie dochodzi do pełnego zdrowia, są także tacy, u których nieprzepracowana trauma może doprowadzić do głębszych problemów umysłowych i fizycznych takich jak PTSD, zaburzenia snu, osłabienie odporności. Celem SE jest odnowienie zdolności ciała do samoregulacji, aby mogło osiagnąć równowagę i integrację.

Metoda pracy

Podczas sesji SE ostrożnie wprowadza się treści dotyczące traumatycznego zdarzenia i obserwuje fizyczne objawy występujace u pacjenta takie jak płytki oddech lub zmiana pozycji ciała. Terapeuta częsta sprawdza pojawiające się u pacjenta odczucia somatyczne, takie jak odczucie ciężkości, ucisku, czy oszołomienia. Terapeuci SE prowadzą proces bardzo ostrożnie, aby nie doprowadzić do retraumatyzacji i nadmiernego pobudzenia u pacjenta, a także pomagają mu rozwijać i korzystać z umiejętności samoregulacji. Kluczowym momentem w rozwijaniu zdolności do samoregulacji jest praktykowanie ruchu wahadłowego tzw. „pendulacji" poiędzy odczuciami związanymi z traumą a tymi, które są dla pacjenta źródłem siły i pociechy.
Terapeuta SE pomoże pacjentowi odkryć miejsce bezpieczeństwa – czy to miejsce w ciele nie zaktywizowane przez traumę, lub też fizyczne miejsce przywołane w umyśle. Doświadczanie w bezpieczny sposób odczuć związanych z traumatycznym zdarzeniem pozwala pacjentowi w pełni przepracować traumę. Pacjenci uzyskują także zwiększoną świadomość ciała, co zwiększa ich możliwości radzenia sobie ze stresem i może stać się realnym wsparciem w codziennym życiu.

PORADNIA DLA RODZICÓW ADOPCYJNYCH I ZASTĘPCZYCH

 

Zapraszamy serdecznie do kontaktu rodziców zastępczych i adopcyjnych.

Oferujemy konsultacje jednorazowe, doradztwo i pomoc terapeutyczną związaną z wychowywaniem dzieci i budowaniem dobrych relacji rodzinnych.  Wychowanie dzieci po doświadczeniu odrzucenia i  zaniedbania przez biologcznych rodziców jest trudnym wyzwaniem - nawet gdy dziecko trafia do nowej rodziny wkrótce po narodzeniu.  Swoje trudności dziecko sygnalizuje poprzez zachowanie, które nie zawsze jest rozumiane przez otoczenie, rodzinę, szkołę. Rodzice natomiast czują często bezradność, żal, złość, gdyż wyczerpali już znane im metody wychowawcze wobec dziecka. 

Zapraszamy na jednorazową poradę, jak i regularny kontakt terapeutyczny.

PORADNIA NEUROROZWOJOWA

Do PORADNI NEUROROZWOJOWEJ zapraszamy wszystkich rodziców i opiekunów  zaniepokojonych rozwojem dziecka, jego zachowaniem i trudnościami w kontacie. 

Proponujemy:

- diagnostykę i terapię neurorozwojową opartą o wytyczne PROGRAMU FASTRYGA;

- diagostykę i terapię SI (integracja sensoryczna);

- diagnostykę i terapię w oparciu o metodę integracji odruchów wg Sally Goddard-Blythe;

- diagostykę i terapię przetwarzania słuchowego wg Kjelda Johansena.

O OŚRODKU

 

 Ośrodek  FASTRYGA jest ośrodkiem diagnostyczno-terapeutycznym działającym przy Fundacji Fastryga.  W skład Ośrodka wchodzą następujace Poradnie:

PORADNIA FASD

PORADNIA NEUROROZWOJOWA

PORADNIA DLA RODZICÓW ADOPCYJNYCH I ZASTĘPCZYCH

PORADNIA LECZENIA TRAUMY.

Organizujemy także szkolenia i  warsztaty dotyczące problematyki dzieci odrzuconych, przywiązania, traumy, prowadzimy grupy wsparcia i terapeutyczne.

Do 2022 r. Ośrodek mieścił się w historycznym, ponadstuletnim budynku, w którym w 1892 r. otwarto ewangelickie Martineum (sierociniec dla chłopców) w Lędzinach.  Od 1950 r. funkcjonowała tutaj Izba Porodowa. 

W marcu 2022 r. zmieniliśmy siedzibę, działamy obecnie w Świerklanach k/Rybnika. Dane telefoniczne i zakres działalności pozostaje bez zmian :-)

FASTRYGA ZDJECIE

PORADNIA FASD

Poradnia FASD zajmuje się:

1. Diagnostyką zaburzeń rozwojowych u dzieci, młodzieży i osób dorosłych,  u których w wywiadzie prenatalnym występuje alkohol.

- diagnostyka Kwestionariuszem Waszyngtońskim (tzw. Czterocyfrowy Kwestionariusz Diagnostyczny FASD autrostwa prof. Susan Astley, zwalidowany w naszym Ośrodku)

- diagnostyka neurorozwojowa 

2. Konsultacjami i doradztwem dla rodziców biologicznych, adopcyjnych i zastępczych.

3. Konsultacjami dla dorosłych osób z FASD.

4. Konsultacjami dla kobiet ciężarnych z problemem alkoholowym.

5.Ustalaniem propozycji terapeutycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych z FASD i ich rodzin. 

Ostatnio na stronie...

 

Zapisz się na Fastrygowy Newsletter

Zostaw nam swój adres e-mail, a będziemy informować Cię na bieżąco o naszych wydarzeniach i działaniach!

Fundacja Fastryga

ul. Rybnicka 28B

44-266 Świerklany 

 

KRS: 0000351830

NIP: 6462884108
REGON: 241544549

 

Numer konta:

Alior Bank 

09 2490 0005 0000 4530 1682 2921 PLN

Szukaj na stronie

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej o ciasteczkach