fastryganowy

Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/Galerie/Ledziny16032016

Wydarzenia, wydarzenia!

Ubiegły tydzień był dla Fundacji niezwykle intensywny. W ciągu zaledwie dwóch dni odbyły się bowiem dwa ważne wydarzenia, których byliśmy współorganizatorem. Pierwsze z nich odbyło się w Lędzinach, gdzie nasza organizacja ma swoją siedzibę. Dzięki wsparciu Urzędu Miasta Lędziny oraz lędzińskiego MOPS-u 16 marca 2016 roku zorganizowane zostało seminarium pt. Budowanie systemu pomocy, wsparcia, terapii dla osób i rodzin uwikłanych problemem alkoholowym oraz przemocy w rodzinie”. Jako przedstawiciele organizacji pozarządowej z terenu Lędzin bierzemy udział w pracach Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i swoją wiedzą oraz doświadczaniem wspieramy profesjonalizację działań pomocowych i budowanie interdyscyplinarnych zespołów rozwiązujących problemy osób i rodzin uwikłanych w problem alkoholowy. Seminarium odbyło się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Lędziny, pani Krystyny Wróbel, która uroczyście rozpoczęła wydarzenie.

 

Gościem seminarium była Lilianna Krzywicka, kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Katowicach, certyfikowany Specjalista i Superwizor ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W swoim wystąpieniu przybliżyła ona zagadnienia związane z podstawami prawnymi oraz praktycznymi aspektami prowadzenia procedury "Niebieskiej Karty" w rodzinie. Poruszyła ona również kwestię właściwego sposobu przeprowadzenia interwencji w przypadku występowania przemocy w rodzinie oraz budowania strategii pomocy zarówno dla ofiary, jak i sprawcy przemocy. 

 

W seminarium wzięli również przedstawiciele wspólnoty Anonimowych Alkoholików, którzy opowiedzieli o historii oraz zasadach swojej organizacji, a także o swojej własnej drodze życiowej która doprowadziła ich do związania się ze wspólnotą AA. Więcej o wspólnocie Anonimowych Alkoholików można dowiedzieć się na ich stronie internetowej: http://aa.org.pl/

 

Na zakończenie seminarium dr Małgorzata Klecka, prezes Fundacji Fastryga, przedstawiła prezentację na temat FASD jako traumy prenatalnej. Jak mówi, objawy z którymi rodzą się dzieci z FASD są spójne z objawami, których doświadczają osoby dotknięte zespołem stresu posttraumatycznego, można więc powiedzieć, że dzieci z FASD mają wrodzone PTSD. 

{gallery}Galerie/Ledziny16032016{/gallery}

Na drugi dzień w Starochorzowskim Domu Kultury odbyła się konferencja "Dziecko z FASD w życiu, domu i szkole". Konferencja została zorganizowana z inicjatywy pani Katarzyny Fliegner, blogującej matki wychowującej dziecko z syndromem FASD, której to zawdzięczamy ogrom pracy wniesionej w przygotowanie tego wydarzenia. Honorowy patronat objął Prezydent Miasta Chorzowa, a całość odbyła się przy wsparciu dyrekcji Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 w Chorzowie oraz Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowaczego w Chorzowie. 

 

Dr Małgorzata Klecka w swoim wykładzie opowiedziała o teratogennym wpływie alkoholu na rozwijający się płód, czynnikach wpływających na występowanie FASD, typowych objawach, diagnostyce oraz traumie prenatalne wywołanej przez picie alkoholu w czasie ciąży. Pani Kasia Fliegner przedstawiła z kolei swoją poruszającą historię wychowywania syna z zespołem FAS, historię pełną trudów i przeszkód. Wywołała ona burzliwą dyskusję na sali, uczestnicy konferencji zaczęli dzielić się swoimi własnymi historiami związanymi z opieką nad dzieckiem z FASD lub innymi niepełnosprawnościami.

 

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim ludziom, którzy przyczynili się do organizacji obu tych wydarzeń, a także ich uczestnikom. W informacji zwrotnej usłyszeliśmy, że istnieje potrzeba organizowania tego typu wydarzeń w celu szerzenia wiedzy o FASD zarówno wśród rodziców, jak i specjalistów - lekarzy, psychologów, pedagogów, terapeutów, nauczycieli. Zachęcamy więc do współpracy, jeżeli chcecie zorganizować tego typu wydarzenie w swoim mieście - prosimy o kontakt!

Ostatnio na stronie...

 

Zapisz się na Fastrygowy Newsletter

Zostaw nam swój adres e-mail, a będziemy informować Cię na bieżąco o naszych wydarzeniach i działaniach!

Fundacja Fastryga

ul. Rybnicka 28B

44-266 Świerklany 

 

KRS: 0000351830

NIP: 6462884108
REGON: 241544549

 

Numer konta:

Alior Bank 

09 2490 0005 0000 4530 1682 2921 PLN

Szukaj na stronie

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej o ciasteczkach